Thursday, 24 October 2013

MICHAL SZULC STATUES SS2014

Michał Szulc_bw1 Michał Szulc_bw2
//9th edition of Polish Fashion Week has just ended. Unquestionably, Michal Szulc showed the best collection. Statues is a collection of well-tailored silhouettes in the modern style. The designer sees the upcoming summer in white, black and gray with coppery and blue accents. All clothing are perfectly designed, but jackets are the real stars of the whole collection. Especially leather coppery jacket - total must-have! The choice of fabrics, shapes and colors made ​​the spring-summer season magnetizing. This is by far the best collection shown at Polish Fashion Week.


Nie od dziś wiadomo, że posągowa piękność to jedno z pochwalnych określeń urody kobiety, a posąg to ucieleśnienie idealnych, klasycznych proporcji człowieka. Wizję kobiety-posąga w swojej najnowszej kolekcji przedstawia nie kto inny jak Michał Szulc. Projektant do tej pory słynął z nowoczesnych, sportowych sylwetek wpisujących się w nurt mody ulicznej. Można rzec, że to jego znaki rozpoznawcze. Po ostatnim pokazie dochodzi jeszcze jeden, doskonała konstrukcja, która wprawia widza w zachwyt, igra z wyobraźnią.

Statues to kolekcja świetnie skrojonych sylwetek utrzymujących się w surowej stylistyce. Projektant nadchodzące lato widzi w bieli, czerni i szarości z dodatkiem miedzi i chabru. Jak co sezon pojawia się wzór, który jednocześnie wprowadza element zaskoczenia i trzyma kolekcję w ryzach. Tym razem są to graficzne pasy w różnych odcieniach niebieskiego, które na myśl przywodzą wcześniejsze kolekcje projektanta. Oprócz pasów jest też tłoczona tkanina w deseń delikatnych krzyżyków, którą projektant sprawnie manewruje, zaznaczając detale stroju, poprzez negatyw użytej tkaniny. W kolekcji Statues pojawia się cały przekrój damskiej garderoby od idealnie ukształtowanych spódnic z fałdami, przez obcisłe sukienki i spodnie z kieszeniami do okryć wierzchnich. I to właśnie kurtki i płaszcze są prawdziwymi gwiazdami całego pokazu. Michał Szulc już wielokrotnie udowodnił, że jest znakomitym konstruktorem, a świetnie skrojone kurtki to jego znak rozpoznawczy. W najnowszej kolekcji jest ich jeszcze więcej, a każda propozycja powoduje szybsze bicie serca. Połączenie fasonu katany, bieli i dużych pagonów to strzał w dziesiątkę! Również płaszcze, mimo swojej struktury zachwycały lekkością, a wisienką na torcie była miedziana kurtka, uszyta z grubej skóry. Oprócz eleganckich sylwetek tworzących całą kolekcję pojawiają się tshirty i sukienki z tytułowym posągiem-atlasem. To naprawdę świetny pomysł i kolejny mocny punkt całej kolekcji, który czyni ją jeszcze bardziej rozpoznawalną. Nie można by nie wspomnieć o ciekawej choreografii pokazu i wyjątkowej charakteryzacji modelek. Wszystkie dyskretne detale jeszcze bardziej spotęgowały odbiór pokazu i uczyniły z niego prawdziwe widowisko, nie odsuwając jednocześnie ubrań na dalszy plan.

Pokaz najnowszej kolekcji podczas ostatniego Polskiego Tygodnia Mody to prawdziwy triumf Michała Szulca. Dobór tkanin, form i kolorów sprawił, że sezon wiosna-lato w wykonaniu projektanta będzie magnetyzujący. To bez wątpienia najlepsza kolekcja spośród wszystkich pokazanych w Łodzi. Życzę Wam i sobie więcej takich polskich kolekcji. A dla Michała, gromkie brawa!


Photos Marek Makowski

5 comments:

 1. Świetnie napisane, zdecydowanie podzielam Twój entuzjazm! Brawa dla Pana Szulca!

  ReplyDelete
 2. Świetny tekst ! Zajebiste kolaże! Mistrz kochana <3

  ReplyDelete
 3. Dla mnie też Michał Szulc zdecydowanie wygrał tą edycję Fashion Weeka.

  ReplyDelete
 4. szkoda, że samego pokazu nie widziałam ale ubrania już mnie urzekły na backstagu ;) mi się podoba ten motyw posągu na sukience i bluzce, świetnie czerpie z mody ulicznej jednocześnie tworząc tak eleganckie kolekcję ;)
  ps zdjęcia z Tobą niedługo na moim blogu :D
  http://majlena-fashion.blogspot.com/

  ReplyDelete
 5. W 2 zdaniu błąd: powinno być kobiety-posągu, nie posąga ;)
  Poza tym tekst ciekawy.

  ReplyDelete